کردها چە میگویند و چە میخواهند؟کردها چە میگویند و چە میخواهند؟
kurdane.com
کوردانه: دکتر طاهر حکمت: بدون تردید شیوەی برخورد با آنچه که‌‌ در ادبيات سياسی "مسئلەی ملی" خوانده‌ می‌شود در رقم‌خوردن آیندەی ایران تاثیری جدی و غیرقابل‌انکار خواهد داشت.
18 Apr 2014
نامۀ خداحافظیِ گابریل گارسیا مارکز
kurdane.com
کوردانه:گابریل گارسیا مارکز: خدای من؛ اگر قلب داشتم، کینه و نفرت های خود را بر روی یخ می نوشتم و در انتظار برآمدن خورشید می ماندم. بر روي ستاره ها، با روياي "ون گوگ" ترانه هاي "بنديتي" را نقاشي ميكردم و آوازهاي "سرات"، ترنم هاي شامگاهي و عاشقانه ي من با ماه ميشد.
18 Apr 2014
فساد و قدرت سیاسی در حکومت جمهوری اسلامی
kurdane.com
کوردانه:شهریار ایازی: فساد مالی به موضوعی عادی برای مسئولین حکومت اسلامی تبدیل شده است. مسئولین حکومتی از رئیس مجلس و رئیس دولت گرفته تا دیگران، آن‌ قدرراحت از رشوه‌های میلیاردی صحبت می‌کنند که انگار دارند راجع به پول خُرد یا پول توجیبی بچه ها حرف می‌زنند.
18 Apr 2014
پنج شنبه سیاه، اوین را به اعتصاب فرو برد؛ ممانعت از درمان مجروحان
kurdane.com
کوردانه: در پی یورش وحشیانه نیروهای امنیتی به بند ۳۵۰ اوین، تعدادی از زندانیانی که پس از مضروب شدن به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شده اند از دریافت غذا خودداری و اعلام اعتصاب غذای نامحدود کرده اند
18 Apr 2014
هشدار نسبت به اجرای اعدام فعالان زندانی کُرد + اسامی
kurdane.com
کوردانه: سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با انتشار آخرین آمار و اسامی فعالان سیاسی و مدنی و زندانیان عقیدتی اهل سنت کُرد محکوم به اعدام، نسبت به اجرای احکام اعدام فعالان زندانی کُرد هشدار داد
18 Apr 2014
گزارشهاو خبرهای در رابطه «حمله» به زندانیان بند ۳۵۰
kurdane.com
کوردانه:گزارشگران بدون مرز «حمله» به زندانیان بند ۳۵۰ را محکوم کرد.همسر امین چالاکی خطاب به مسئولان: سری به بند ۳۵۰ بزنید تا خون‌های ریخته ۲۸ فروردین ۹۳ را ببینید. احمد پورنجاتی با اشاره به تکذیب رئیس سازمان زندانها: برای روشن شدن حقیقت به خانواده زندانیان سیاسی ملاقات حضوری دهید. انتقال مجروحان حمله گارد زندان و اطلاعات سپاه به بیمارستان طالقانی
18 Apr 2014
نگرانی عفو بین‌الملل از 'حمله' به زندانیان اوین
kurdane.com
کوردانه:سازمان عفو بین‌الملل درباره ''حمله" به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی فوری به وضعیت آنان شده است.
18 Apr 2014
"گابریل گارسیا مارکز" خالق صد سال تنهایی درگذشت
kurdane.com
کوردانه: گابریل گارسیا مارکز، نویسنده برجسته کلمبیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سن ۸۷ سالگی درگذشت. مارکز در ماههای گذشته بیمار بود و مدتی در بیمارستانی در مکزیکو سیتی بستری شده بود.
17 Apr 2014
حمله وحشیانه عوامل اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات به بند ۳۵۰ اوین
kurdane.com
کوردانه: بر اثر تهاجم روز پنجشنبه به بند ۳۵۰ اوین که توسط عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندانها صورت گرفت زندانیان بند ۳۵۰ با باتوم و ... مورد ضرب و جرح قرار گرفتند .
17 Apr 2014
سمکو خورشیدی زندانی سیاسی کُرد در کرمانشاه اعدام شد
kurdane.com
کوردانه: رژیم ایران بار دیگر یک جوان کورد را با اتهام واهی اعدام نمود. سمکو خورشیدی زندانی سیاسی کُرد، امروز پنج‌شنبه 28 فروردین‌ در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه اعدام شد.
17 Apr 2014
حکم اعدام ریحانه جباری را لغو کنید
kurdane.com
کوردانه:ن، مترجمان و نویسندگان نامدار مقیم ایران، خواهان لغو حکم اعدام ریحانه جباری و کنار گذاشتن حکم اعدام از سیستم قضایی کشور شده اند.
17 Apr 2014
سوریه، کارزار سرنوشت ساز
kurdane.com
کوردانه: آرسن نظریان: احتمال اینکه مذاکرات جدی صلح سوریه بدون مشارکت و یا حداقل بدون ملحوظ داشتن نظر ایران انجام گیرد اکنون اندک به نظر می رسد. این وضعیت، گرچه موقعیت ایران در منطقه را مستحکمتر می کند، لکن، تعهداتی را هم به رژیم جمهوری اسلامی تحمیل خواهد کرد. ازجمله اینکه جمهوری اسلامی، نمی تواند اصرار ورزد در دولت انتقالی و پس از آن ساختارهای حکومتی سوریه به همان شکل باقی بماند ...
16 Apr 2014
چگونه یک محکوم به مرگ بخشیده شد؟
kurdane.com
نرگس جودکی: مردان و زنان در کوچه و خیابان چشم در چشم می‌شوند، چشم‌ها لبریز از تردید و امید است، حرف‌ها آغشته به اضطراب. بچه‌های دبیرستان نور از آقای سالاری معلم‌شان می‌پرسند فردا چه می‌شود؟